Mycie okien - co najmniej 2 razy w roku

Szkło jest bardzo delikatnym produktem, który może być łatwo zniszczony w trakcie procesu budowy. Podczas czyszczenia szkła należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ może ono ulec zarysowaniu, dlatego w procesie konserwacji nigdy nie należy używać środków czyszczących o właściwościach ściernych ani żyletek.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, nie należy czyścić szkła narażonego na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Nie powinno się także myć okien w czasie przymrozków i silnych mrozów. W takie dni szkło staje się delikatniejsze i bardziej kruche. Wystarczy nieostrożny ruch, mocniejsze dociśnięcie ściereczki i szyba może pęknąć.

Nie używać środka czyszczącego na bazie amoniaku. Ewentualnie można przygotować własne roztwory czyszczące. Wystarczy zmieszać cztery części wody i jedną część białego octu. Wlej wodę i ocet do miski. Następnie wlej roztwór do butelki z rozpylaczem dla większej wygody.

Szkło należy czyścić od góry do dołu. Nie należy używać metalowych skrobaków ponieważ mogą one uszkodzić szkło.

Należy unikać mycia ciśnieniowego. Może to spowodować uszkodzenie moskitier i silikonowego środka uszczelniającego na całym obwodzie szyby.

Czyszczenie ramy okna i drzwi

Zewnętrzne powierzchnie naszych ram okiennych mogą z czasem gromadzić warstwę zanieczyszczeń powierzchniowych, w zależności od lokalnych warunków środowiskowych.

Ramy okienne i drzwiowe powinny być każdorazowo czyszczone przed myciem szyb w celu usunięcia zanieczyszczeń atmosferycznych i brudu.

Przy użyciu łagodnego detergentu i wody należy czyścić ramy wewnętrzne i zewnętrzne dwa razy w roku lub w razie potrzeby.
NIE WOLNO używać ściernej wełny stalowej, skrobaków, płynów do szorowania lub agresywnych rozpuszczalników, rozcieńczalników, benzyny itp. Uszkodzi to okna i drzwi oraz uszkodzi wykończenie powierzchni.

Mycie raz na trzy miesiące powinno być wystarczające, jednak w środowisku przybrzeżnym lub przemysłowym konieczne będzie częstsze mycie.

Czyszczenie i konserwacja okuć

Okucia, które wybrałeś do swoich okien i drzwi, wymagają regularnego czyszczenia i konserwacji, aby zapewnić ich optymalną pracę.

Do czyszczenia elementów okuć należy używać łagodnego mydła i wody. Dotyczy to m.in. zamków, zawiasów, ramion i klamek. Przed smarowaniem należy zawsze spłukiwać okucia czystą wodą w celu usunięcia wszelkich detergentów.

Po oczyszczeniu i wysuszeniu okucia należy je nasmarować w celu przywrócenia sprawnego działania, a w niektórych przypadkach odporności na korozję. Istnieje wiele dostępnych w handlu środków pielęgnacyjnych, które mogą być stosowane.

WD40 – stosować na wszystkich przegubach ślizgowych lub obrotowych; takich jak rolki, czopy, wsporniki, zawiasy i łańcuchy.

Smar litowy – należy stosować na wszystkich napędach zębatych; takich jak napędy i zamki. Najlepszy wybór ze względu na wodoszczelność.

Lekki olej – na przykład 3 w 1. Może być stosowany na przegubach ślizgowych lub obrotowych. Przy nakładaniu należy zachować ostrożność ze względu na możliwość przebarwień elementów drewnianych.

Regulacja okuć

Regulacja boczna zawiasów.

Regulacja wysokości zawiasów.

Regulacja docisku uszczelki.

Mycie uszczelek - raz w roku

Czyste uszczelki zapewnią szczelne zamknięcie skrzydła do ościeżnicy. Używając łagodnego mydła i wody, dokładnie przetrzyj uszczelki ściereczką z mikrofibry.

Czyszczenie progu - w razie potrzeby

Staraj się utrzymywać próg czysty i zadbany, inaczej można go łatwo porysować, i czasami nawet uszkodzić. Będzie to miało zły wpływ na prawidłową funkcjonalność drzwi.

Zamiataj lub odkurzaj nadmiar brudu z progu w zależności od potrzeb, a następnie wytrzyj go mokrą szmatką.

Progi drzwiowe są często pomijane i zaniedbywane, ale sprzątanie ich jako część normalnego procesu utrzymania porządku w domu może sprawić, że będą dobrze wyglądać i zaoszczędzą wiele niepotrzebnej ciężkiej pracy i późniejszych wydatków.

Mycie moskitier

Moskitiery okienne na komary, muchy i inne latające owady są bardzo potrzebne w czasie letnim. Pozwalają nam cieszyć się letnią bryzą, nie musimy się martwić że przy otwartych oknach będziemy mieli w mieszkaniu nieproszonych gości. Niestety, często zapominamy je wyczyścić z brudu i kurzu.

Na szczęście, mamy łatwy sposób na ich czyszczenie w kilku prostych krokach.

Jeśli czyścisz wiele moskitier naraz i nie są one tego samego wymiaru, najlepiej oznaczyć każdą z nich etykietą.

  • Po pierwsze, wymontuj moskitierę i połóż ją na płaskiej powierzchni. Możesz też postawić ją pod płotem lub ścianą.
  • Użyj węża ogrodowego i umyj pod ciśnieniem.
  • Następnie użyj wiadra z ciepłą wodą z mydłem i wyczyść moskitierę za pomocą bardzo miękkiej szczotki.
  • Użyj węża ogrodowego do spłukania i pozostaw na czas wyschnięcia.
  • Twoje czyste moskitiery są gotowe do zamontowania!

Możesz również przenieść moskitierę do wanny i wykonać te same kroki, które zostały opisane powyżej.

7 Sposobów na zredukowanie parowania szyb

1. Spróbuj utrzymywać temperaturę wewnątrz domu na stałym poziomie.
2. Unikaj suszenia ubrań w pomieszczeniach.
3. Nie susz ubrań na grzejnikach.
4. Zadbaj o dobrą wentylację podczas używania suszarki bębnowej i regularnie opróżniaj filtry.
5. Trzymaj meble z dala od ścian. Pozostaw nawet niewielką szczelinę.
6. W przypadku parowania szyb po wewnętrznej stronie pakietu szybowego, można temu zapobiec zapewniając dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń, np. poprzez regularne wietrzenie, nawet zimną, gdy niskie temperatury na zewnątrz nas do tego nie zachęcają.
7. Upewnij się, że wentylatory wyciągowe są utrzymane w dobrym stanie, odkurzone i mają odpowiedni przepływ powietrza.

WhatsApp